Ypatingas sprendimas

Iglu, dengtas betoninėmis čerpėmis nuo viršaus iki apačios

Danijos kaime Volerupe yra Šiaurės kraštams būdingas šiuolaikiškas gyvenamųjų namų kvartalas. Tai – žavus įvairiaspalvių medinių ir mūrinių namų derinys, kuriame kiekvienas namas vienaip ar kitaip išsiskiria iš kitų.

Apytiksliai iš 50-ties namų, du iš jų iškart atkreipia dėmesį dėl savo ypatingos ovalo formos.  Šiuolaikiškas bendrovės „A-hus“ pastatyto namo stogas ir fasadas sudaro bendrą visumą. Jo išorės forma yra labai nutolusi nuo įprasto skandinaviško architektūros stiliaus, tačiau viduje vyrauja grynai Šiaurės kraštams būdingi bruožai: šviesios spalvos, natūralios medžiagos ir patrauklios šviesos angos, kurios, be viso kito, yra lanksčios, gaubtos formos rezultatas. Šio įstabaus statinio autorius – kanadietis Ronas Baderis.

Lankstumo įspūdis

Įkvėpimo sėmiausi iš Kanados eskimų namų – iglu, – sako Ronas Baderis. – Peržiūrint gaubtų gegnių nuotraukas, manau, galima iškart pastebėti, jog būtent iš ten perėmiau keletą idėjų, kuriomis pagrįstas mano namų architektūrinis sprendimas. Mane ypač žavi savilaikė konstrukcija, kuri suteikia fantastišką lankstumą ir galimybę įsirengti būstą būtent taip, kaip tu nori. Čia nėra „negyvų“ erdvių, jokių atramų ar trukdančių gegnių stygų.

Tokios formos namą Kanadoje dažniausiai dengtų stogo kartonu, tačiau Ronas Baderis netruko pastebėti, kad skandinavai teikia pirmenybę kitiems stogo dangos sprendimams – įprastoms ir betoninėms čerpėms, kurios, be viso kito, sudaro dar labiau išskirtinio ir gerai apgalvoto sprendimo įspūdį.

Zanda

Priedai kaip šviesos šaltinis

– Kai pirmą kartą paskambinau į bendrovę „Monier“, norėdamas daugiau sužinoti apie jų patirtį, sukauptą klojant betonines čerpes ant gaubto stogo paviršiaus, ragelyje ilgai tvyrojo tyla. Laimei, „Monier“ suprato mano mintį, tad prasidėjo daug naudos davęs dialogas. Kad nereikėtų pjaustyti čerpių, parinkau tokį namo aukštį, kad namą būtų galima apdengti vien sveikomis čerpėmis. Pabandėme dengti, ir netrukus paaiškėjo, kad „Monier“ betoninės čerpės puikiai tinka gaubtam paviršiui, tarsi būtų pagamintos pagal specialų užsakymą. Jos sandariai uždengė visą namą iki pat viršaus ir atrodė fantastiškai.

Roną Baderį labiausiai nustebino didžiulis priedų pasirinkimas, kurį „Monier“ siūlo kartu su betoninėmis čerpėmis. Jis davė peno fantazijai.

– Iškart supratau, kad ventiliacines čerpes galima panaudoti ne vien ventiliacijai, o ir kaip šviesos šaltinį. Keliose čerpėse išilgai abiejų namo pusių sumontavau halogenines lemputes, kurios skleidžia elegantišką šviesą ir apšviečia sodą.

Dėl išgaubtos formos namas atrodo išskirtinis ir originalus.
Kiekviena namo dalis yra kruopščiai apgalvota.
Zanda
Norint vakarais apšviesti namo kiemą, mes sumaniai naudojame išgaubtas (ventiliacinias) čerpes, jose įrengti švietuvai skleidžia šviesą.