Geras patarimas

Avo Nurming
Avo Nurming

Žvilgsnis į praeitį ir patarimai dabartiniams statybininkams

Po nepaprastai snieguotos praėjusios žiemos užfiksuoti nauji sniego rekordai. Tačiau toks oras kartu buvo puiki proga išbandyti namų apšiltinimą, stogų konstrukcijas bei stogų medžiagas. Toliau pateiksime kelis naudingus patarimus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį renovuojant stogą. Patarimai pateikti remiantis šios žiemos patirtimi.

Stogai paprastai projektuojami taip, kad atlaikytų įprastą sniego apkrovą. Tačiau ekstremalios sąlygos paprastai nenumatomos: sniego lavinos, pakraigėje kabantys didžiuliai varvekliai ir per visą stogą nusidriekę sniego luitai. Esant šaltam orui, padidėja rizika, jog žiemos metu ant stogo susidaręs sniego sluoksnis viršys numatytą ribinę apkrovos reikšmę. 2010 m. 9-ąją savaitę išmatuotas sniego tankis siekė 250 kg/m³. Vėliau sniego tankis vis didėjo. Kritinis sniego storis siekė 350-400 kg/m³.

Kovo mėnesį prasidėjus atšilimui, stogo apkrova dėl sniego dar labiau padidėjo. Iškilo klausimas, ar stogo mazgai (sienų sujungimai, aplink kaminą esantys elementai, angos, pakraigės) atlaikys tokią apkrovą. Tai vietos, kuriose, prasidėjus atšilimui, gali pasirodyti drėgmės prasiskverbimo žymių arba gali būti pažeista konstrukcija dėl ekstremalių sąlygų ir netinkamai įrengtos konstrukcijos. Pakalbėjęs su patyrusiais ir profesionaliais statybininkais, sužinojau, jog problema yra ne stogo medžiaga. Be abejo, spaudoje pasirodė daug pranešimų apie įgriuvusius stogus. Netgi pats ėjau kelių pasižiūrėti: paprastai taip atsitikdavo dėl netinkamos statybos, nepriklausomai nuo stogo dangos. Todėl naudojama medžiaga didelės reikšmės stogo apkrovai neturi. Tiesą sakant, nesu girdėjęs nė vieno atvejo, kad būtų įgriuvęs čerpių stogas. Todėl ateityje, iškritus itin daug sniego, patariu jį nuo stogo valyti. Taip pat nereikėtų pamiršti, jog draudimas namo šeimininkui neatlygina žalos, patirtos įvykus nelaimingam atsitikimui dėl per didelės sniego apkrovos ir dėl stogo pažeidimų.

Tikiuosi, jog šių metų žiema parodė, kokios svarbios yra sniego užtvaros. Jos padeda išsaugoti žmogaus gyvybę, išvengti didelių traumų. Be to, galima išvengti lietvamzdžių sistemos remonto. Ant stogo atbrailos besikaupiantis sniegas ir ledas padarė nemažai žalos kai kurių namų lietvamzdžiams. Daugeliui jų vamzdžius reikėjo apskritai pakeisti.

Saugos kablys
Saugos kablys

Vis svarbesni tampa saugumo elementai ant stogų

Sniego užtvaros neleidžia sniegui nukristi į gatvę, ant automobilių ir žmonių. Jos taip pat apsaugo lietvamzdžius nuo įlinkimo dėl sniego. Lietvamzdžių nuolydis išlieka nepakitęs, todėl sistema veikia nepriekaištingai. Praėjimo takeliai ir apžiūros aikštelė užtikrina kamino saugumą – taip sumažinama nukritimo nuo stogo rizika.

Norėčiau atkreipti dėmesį į sertifikuotą saugos kablį. Dengiant stogus vis dažniau naudojami saugos kabliai, kuriuos kaminkrėtys, remonto darbus atliekantis darbininkas ar jūs patys galite pritvirtinti stogo priežiūros darbams skirtais įrankiais ar saugos lynu.

Manau, jog šių metų žiema buvo gera pamoka visiems. Ji turėtų priversti namų savininkus susimąstyti, kaip ateityje užtikrinti didesnį stogo patvarumą ir saugumą atliekant stogo remonto darbus. Linkiu visiems saugios dienos!

Avo Nurming
Vyresnysis konsultantas techniniais klausimais
Monier

skaityti daugiau

TECHNINĖ INFORMACIJA

Parsisiųskite informaciją čia