Populiariausi mitai apie čerpių stogus.

Apie čerpių stogus Lietuvoje sklando daug mitų. Reikia pastebėti, jog žmonės gerokai daugiau žino apie stogų dangą nei anksčiau, tačiau senas požiūris taip pat sunkiai traukiasi. Paplitę gana daug įvairių gandų. Taigi stengsimės paaiškinti mitų esmę ir juos paneigti arba patvirtinti.

ČERPIŲ STOGAS NĖRA SUNKUS!

Stogo medžiagų svoris neturi didelės reikšmės montuojant stogo karkasą. Kaip matome iš toliau pateikto paveikslėlio, sniegas ir vėjas (60 proc. ir 16 proc. atitinkamai) sudaro 76 proc. visos stogą veikiančios apkrovos. Stogo svoris yra jo pranašumas – esant didelėms audroms nėra rizikos, jog stogą nuneš ir jis „nuskris“. Todėl mitą, kad čerpių stogas yra “sunkus”, galime paneigti, teigdami, jog čerpių stogas yra sunkesnis už iš kitas stogo dangas, tačiau iš tiesų renovuojant stogą svoris neturi didelės reikšmės. Nuogąstavimai, jog gegnės, sienos ar namo pamatas neatlaikys jo svorio, yra puikus pavyzdys. Ar kada nors susimąstėte apie tai, kiek sveria čerpės ir kiek kaminkrėtys? Kalbant apie plotą, tiek pat vietos ant stogo užimantys „objektai“ pagal svorį ženkliai skiriasi. Tai ar leistumėte ant savo stogo kaminkrėtį?

ČERPIŲ STOGAS YRA NEBRANGUS!

Viena labiausiai paplitusių nuomonių apie čerpių stogąyra, kad jis yra “brangus”. Iš tikrųjų čerpės yra viena pigiausių stogo dangų. Akcijos metu Zanda Elegant pilkų čerpių galima įsigyti vos 14,33 Lt. už 1 m2, o Zanda Lux visų spalvų betoninės čerpės kainuoja nuo 20,47 Lt. už 1 m2. Palyginant stogo dangos ir reikalingų priedų (kraigo ir vėjalentinės detalės) kainas, gausime, kad m2 su Elegant molio raudonumo betoninėm čerpėm kainuos nuo 30 Lt/m2, su Zanda Lux nuo 35 Lt/m2, su skardine stogo danga nuo 36 Lt/m2, su beasbesčio šiferio lapais nuo 47 Lt/m2. Paklausę statybininkų apie stogo dangų dengimo kainas, sužinosite, jog tarp skardinio ir čerpių stogo nėra skirtumo. Darbas juk vienodas: gegnių ir grebėstų tvirtinimas bei medžiagų klojimas.

STOGĄ LENGVA DENGTI ČERPĖMIS!

Dengiant stogą bet kokia medžiaga, reikia labai tiksliai įrengti stogo karkasą (gegnes ir grebėstus). Čerpėmis galima paslėpti karkaso konstrukcijos netikslumus, dengiant galima prastumti čerpių eiles 3-5mm, taip per 10m kraigo galima išlyginti 10-15cm įstrižainių skirtumus. Kitomis medžiagomis, deja, to padaryti negalima. Čerpių klojimas ant stogo lyginamas su Lego kaladėlių dėliojimu.

Dengiant sudėtingos formos stogus su mažesnio ploto stogo danga, lieka mažiau atliekų po pjaustymo. Stogo klojimas pučiant stipriam vėjui daugeliui statybininkų yra didelė problema, sunku užkelti didelį skardos lapą, o čerpėm tai nebaisu. Tai viena iš nedaugelio medžiagų, kurias galima naudoti visais metų laikais ir bet kokiu oru. Čerpių stogą gali dengti bet kas! Kiekvienos čerpės nereikia atskirai tvirtinti, todėl pagrindinis darbas yra sudėti čerpes. Beje, 2004 m. su čerpių dengimo darbais puikiai susidorojo ir viena 60 metų amžiaus ponia. Imkite pavyzdį!

Mūsų išsamią čerpių klojimo instrukciją galite rasti čia.

skaityti daugiau